середа, 27 травня 2020 р.

"День вишиванки – день родоводу"


Щороку в третій четвер травня Україна відзначає унікальне національне свято – День вишиванки. Його історія почалася 14 років тому, коли студентка Чернівецького національного університету Леся Воронюк започаткувала акцію «Всесвітній день вишиванки». Надихнув її до цього Ігор Житарюк, який регулярно одягав вишиту сорочку на заняття. Леся запропонувала одногрупникам обрати один день і разом одягнути вишиванки. Спочатку національний одяг вдягало кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та згодом свято розрослося до всеукраїнського рівня. До Дня вишиванки долучилася українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.
По всьому світу об'єднуються українці в одній ідеї і показують, що мають власну самоідентифікацію та національний код.
Топ-10 цікавих фактів про вишиванку
1. Перші вишивки на території слов’янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі.
2. Геродот стверджував, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів, які довгий час проживали на території України. Археологи знайшли на Черкащині зображення чоловіків, одягнених у щось дуже схоже на український національний костюм. Знахідка датувалась 6 ст. нашої ери. Такі ж сорочки приписувались трипільцям.
3. Сорочка завжди вишивалась жіночими руками, а тому несла сильний емоційний заряд, символізувала добро, любов і вірність. Тому наречені вишивали сорочки своїм коханим.
4. Чумаки довіряли прання своєї сорочки тільки одній єдиній дівчині - так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
5. Новатором,  котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко: він носив її під піджак і з сучасним вбранням. Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.
6. Кожен регіон України має свою особливу вишиванку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом.
7. Першим ведучим, який з’явився  у прямому ефірі у вишиванці, став Андрій Шевченко.
8. Дуже багато орнаментів, що використовуються в оздобленні вишиванок, сягають своїм корінням до язичницьких часів. 
9. Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками. Розповідають, що колись турки і татари знищили практично всіх місцевих чоловіків, тому жінки впродовж кількох поколінь вдягали саме такі сорочки. А у боршівському храмі знаходиться унікальна ікона, на якій зображена Марія, одягнута саме у таку вишиванку.
10. Орнаменти, якими прикрашають вишиванки, стали настільки популярними, що тепер ними оздоблюють не тільки сорочки! Останнім часом українці прикрашають свої автомобілі спеціальними наліпками. Серед молоді досить популярними стали патріотичні татуювання. В українські національні костюми одягають навіть домашніх улюбленців.

Немає коментарів:

Дописати коментар